Световен ден на веганството – 1 ноември
Всяка година на 1 ноември веганите по цял свят празнуват своя начин на живот и насърчават за опазването на околната среда и животните. Началото е поставено през 1994г. от Луиз Уолис, тогава председател на Веганското общество във Великобритания, в чест на 50 годишнината от основаването на организацията и въвеждането на термините веган и веганство.
На този ден, по цял свят се организират изложби, срещи и публични дебати, където всеки може да научи повече за веганството и да получи съвети и насоки за спецификите и начина на живот на веганите. Част от знаменитостите, които обикновено отбелязват Световния ден на веганството са Ариана Гранде, Стиви Уондър, Натали Портман, Мадона, Мишел Пфайфър, Джеймс Камерън и други.
Веганската диета е била дефинирана във веганското общество още през далечната 1949г. Лесли Крос първи посочва дефиниция за веганство, която се изменя и усъвършенства през годините.
Днес веганството се определя като: “Философия и начин на живот, който се стреми да изключи до колкото е възможно и приложимо, всички форми на експлоатация и жестокост към животни за храна, дрехи и всякакви други цели. В диетичен план обозначава практика изключваща консумирането на продукти, получени изцяло или частично от животни”.
Обикновено веганите изключват животински продукти по няколко причини:
- Етични – веганите вярват, че всички създания имат право на живот и свобода и се противопоставят на пракратяването на живота на едно живо същество с цел добиване на храна или дрехи или включване в козметични експерименти.
- Здравословни – някои хора избират веганството като начин на живот заради потенциалните му ефекти върху здравето. Така например диети на растителна основа могат да намалят риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет, Алцхаймер и др. Някои хора пък използват този тип диета, за да отслабнат.
- Екологични – животновъдството допринася за 65% от емисиите на азотен оксид, 40% от емисиите на метан и 9% от емисиите на въглероден диоксид. Всички тези химикали оказват голямо негативно влияние на климатичните промени. Освен това животновъдството изразходва много по-голямо количество вода в сравнение с нуждите на растениевъдството.
Веганите не консумират месо, риба, миди, яйца, млечни продукти и дори мед, както и всякакви други продукти, които може да съдържат добавки получени от животни. Много е важно всеки да е добре осведомен преди да предприеме по пътя към веганството. Трябва да се храни правилно и разнообразно, за да доставя всички нужни хранителни вещества за нормалното функциониране на организма. Не отдавна писахме за една чисто физична причина за избягване на месото, а именно ниските му енергийни вибрации. Това също може да се отбележи като факт в подкрепа на веганството. Още за вибрациите на храните можете да прочетете ТУК.
Та да се върнем на въпроса. Какво е веганството – диета, или начин на живот? Е, излиза, че е по малко и от двете. 🙂
Ето ТУК можете да видите някои от нашите предложения за веган рецепти, които може би ще ви изкушат. Ще се радваме да споделите Вашето мнение и препоръки.
Нека не забравяме обаче, че днес е и ден на народните будители. Честит празник!
“Един народ, който има съзнание, култура, писменост, наука, непременно ще има светла и трайна бъднина!”
– Васил Друмев.
Последвайте ни във Фейсбук и да виждате първи нашите рецепти. Линк към страницата на Вкусната Игра – ЕТО ТУК.
2 Responses