Два вида коледни соленки с праз и сирене и дип от Мармайт
Винаги съм предпочитала солените пред сладките неща, дори по Коледа! 🙂 Днес ще ви представя моите пристрастяващо вкусни коледни соленки с праз и сирене. Дори останките послужиха за невероятни пухкави гофрети.
Тази рецепта спокойно можете да приготвите със своите деца. Сигурна съм, че ще се забавлявате много! Надявам се моите соленки да ви харесат и да ги пробвате. Ще се радвам да споделите мнение в коментарите тук, или в социалните мрежи. Добър апетит! 🙂
[recipe title=”Хрупкави коледни соленки с праз и сирене” servings=”15+” time=”40 минути” difficulty=”лесно” image=”https://thetastygame.com/wp-content/uploads/2021/12/koledni-solenki-praz-sirene-2.png” description=”Хрупкави коледни биствити с Мармайт дип.”][/recipe]
Необходими продукти
- 2 листа маслено тесто (не бутер тесто)
- 2 средно големи глави праз
- 100 г. сирене
- 2 яйца
- 50 мл. прясно мляко
- 20 г. краве масло
- 1/2 ч.л. сол
- черен пипер
- 2 с.л. хрупкав лук**
За дипа:
- 100 г. сирене крема
- 1/2 ч.л. Мармайт*
- 1 ч.л. хрупкав лук**
Начин на приготвяне
1. Нарежете праз лукът на колелца.
2. В голям тиган, разтопете маслото.
3. Добавете праза, солта, пипера и прясното мляко.
4. Гответе на слаб огън за около 5 минути, след което добавете яйцата и сиренето.
5. Бъркайте постоянно, докато яйцата се сготвят напълно и се получи суха смес.
6. Оставете да изстине.
7. Разгънете единия от листовете маслено тесто.
8. Разпределете вече изстиналата смес равномерно върху тестото.
9. Внимателно покрийте с втория лист маслено тесто.
10. Разточете с точилка, като притиснете леко, за да могат двата пласта да се съединят.
11. Изрежете коледни формички.
12. Намажете с жълтък и поръсете с хрупкав лук.
13. Печете 25 минути, на 180°C.
14. Сервирайте с Мармайт дип*, или заквасена сметана.
Всички стъпки са подробно показани във видеото по-долу.
*Сигурно има хора, които не са чували за прословутия Мармайт. Това всъщност е екстракт от мая. В много западни страни се хапва намазан върху препечена филия за закуска. Много е популярен сред веганите. Специфичният вкус на Мармайт се съчетава чудесно със сирене крема и се получава идеален дип, не само за нашите соленки. Опитайте!
Не изхвърляйте остатъците! След малко ще ви покажем какво можете да си измайсторите от тях. 🙂
[recipe title=”Пухкави мини гофрети с праз и сирене” servings=”10+” time=”40 минути” difficulty=”лесно” image=”https://thetastygame.com/wp-content/uploads/2018/12/dsc_0044.jpg?w=1024″ description=”Пухкави мини гофрети с праз и сирене.”][/recipe]
Начин на приготвяне
1. Омесете остатъчните парчета от тесто и плънка.
2. Оформете малки кръгчета (около 5см.)
3. Печете в гофретник за 7 минути всяка.
4. Сервирайте с Мармайт дип*, или заквасена сметана.
Някои съвети от мен:
- Можете да приготвите тези соленки по всяко време от годината. Изрежете в желани от вас формички, а ако нямате формички, просто ги нарежете на квадратчета с помощта на остър нож.
- Ако пък искате да направите само гофрети, следвайте същите стъпки, но задължително нарежете тестото на малки парченца при месене, за да се омеси хубаво с плънката.
- **Хрупкавият лук се среща рядко в България, главно в магазини, предлагащи американски стоки. Аз лично, го поръчвам онлайн. Ако не успеете да го откриете, можете да използвате гранули сух лук за поръсване, или да си приготвите само хрупкав пържен лук. Съществуват доста рецепти за приготвянето ми. Разбира се, ако желаете, можете просто да не поръсите с нищо. 🙂
Надявам се, че моите коледни соленки са ви харесали! Ако това е така, подкрепете ме като ги споделяте с приятели, посредством бутоните по-долу. Каня ви също така да харесате страницата ми във Фейсбук и да виждате първи новите рецепти. Линк към страницата на Вкусната Игра – ЕТО ТУК. Не забравяйте да се включите и в коледните игри!