Красивата есен ни предлага своите богатства под формата на сезонни плодове и зеленчуци, които да укрепват здравето ни и да ни подготвят за идващите зимни дни. Хубаво е да се похапват именно сезонни продукти, защото те са наситени с витамините и менералите, от които имаме нужда. Такъв е и нарът – едно истинско червено бижу, което заслужава вашето по-специално внимание.
Произхожда от далечен Иран и централна Азия. В античната Аюрведична система (традиционна медицина в Индия), нарът е бил описван като основна съставка в много лекарства. Древните египтяни посочвали нара като символ на просперитет и амбиция. И там има медицински писания, които сочат, че нарът отново е бил използван за лечебни цели-лекували са тения и други инфекции.
Нарът е изключително здравословен плод.
Богат е на витамин С (съдържа цели 48% от пепоръчителния дневен прием от витамина), калии и фибри. Има ниско съдържание на калории – само около 230 калароии в един нар. В семената на нара се съдържа голямо количество антиоксиданти, които защитават организма от възпаления.
Изсушените семена от нар се използват като подправка, която се нарича “анар дана” и е популярна главно в индийската и пакистанската кухня. Освен за сок, плодът може да се ползва и за направата на сосове и салатни дресинги, като добавка към солени и сладки ястия.
Ето и някои любопитни факти за нара:
- част е от основните плодове в арменската кухня, а сокът му се използва в различни ястия и вино. В Армения този плод има и религоизна роля – символ е на брака, плодовитостта и изобилието. Използва се за ритуал по време на сватбено тържество – на булката се дава един нар, който тя трябва да удари силно в стена. Разпръснатите нарови зрънца гарантирали на булката бъдещите деца.
- в древногръцката митология нарът е смятан за “плод на мъртвите”, който е поникнал от кръвта на Адонис. В древността е имало и сребърни монети гравирани с нар. В съвремието нарът все още има доста силни символични значения за гърците – когато човек си купи нов дом, гостите му обикновено носят като първи подарък именно нар, който се счита за символ на добър късмет и плодородие.
- споменава се много пъти и в Библията. Включен е в различни съвременнни и древни културни произведения.
- в Индия люспите от нар се използват в оцветяването на вълна и коприна.
- може да се срещне още и като името “китайска ябълка”.
Освен в кухнята, нарът все по-често се използва за направата на различни алкохолни и безалкохолни коктейли. Сокът му е стипчив сладко-кисел и предразполага към експериментираме. Ето и едно предложение от нас за горещ зимен ГРОГ С НАР И ЦИТРУС.

И като за финал един съвет за по-бързото и лесно обелване на нар:
Първо понамачайте плода между дланите си с цел да разхлабите зрънцата, след което го разрежете на две и всяка половина задръжте над купа с лицето надолу като почуквате по кожата с дървена лъжица.
Каним ви да последвате страницата ни във Фейсбук и да виждате първи нашите нови рецепти и статии. Линк към страницата на Вкусната Игра – ЕТО ТУК.