Продължаваме със съвети и информация за здравословен начин на живот, към които за радост все повече хора се стремят. Днешната статия ще посветим на негово величество лимецът.
Лимецът е вид пшеница и е една от най-ранно култивираните форми на пшеницата (култивиран около 7500 г. пр Хр.). Според различни проучвания и изследвания първото култивиране е било близо до Караждаг, което е в югозиточната част на Турция. Лимец е бил откриван и в различни египетски пирамиди и в тракийски гробници, както и в планинските региони на Мароко и Фарнция. Той може да се отглежда и в бедни почви, където повечето видове пшеница не виреят. Дори почвата да е замърсена, лимецът не поема токсините. Той е издръжливо растение, което не е променило генома си и затова е толкова ценен – хранителните му качества са останали непроменени от векове.
За разлика от всички други видове пшеница, които са киселинни, лимецът е алкална храна.
Обработката на лимеца става по-бавно и по-трудно и като цяло се получава по-малко добив в сравнение с другите сортове пшеница. Затова е бил “изоставен“ преди около 5000 г. Но пък ползите от него са в пъти повече и именно заради това сега се преоткрива и набира все повече популярност. Независимо, че главно се използва под формата на брашно, лимецът може да се включи спокойно в един зравословен режим на хранене.
Ето и някои факти за лимеца, които може би още днес ще ви подканят да си купите и опитате това богатство :
- По-богат е на протеини, витамини и минерали в сравнение с другите сортове пшеница.
- Съдържа минимално количество глутен, който обаче е и по-различен и не предизвиква алергични реакции сред хората с глутенова непоносимост.
- Има сбособността да разгражда лошия холестерол в организма.
- Съдържа голямо количество от мощния атиоксидант лутеин.
- С много по-ниско съдържание на калории е, в сравнение с пшеничното брашно. За сравнение 300 калории в една чаша брашно от лимец срещу 455 калории в същата чаша пшенично брашно.
- Значително богат на мед, желязо, манган, фосфор, цинк, селен и фолиева киселина.
- Богат е на вещества, които поддържат доброто здраве на опорно двигателната ни система.
Освен забележителния си хранителен състав, лимецът притежава и много здравни ползи като:
- Регулира метаболитните процеси в тялото.
- Подобрява имунитета и храносмилателната функция.
- Понижва кръвната захар.
- Спомага създаването на полови хормони.
- Регулира холестерола.
С лимец могат да се приготвят страхотни печива, варива, десерти или да се добавя към салати. Може да експериментирате и да намерите най-подходящите за вас варианти. Не забравяйте обаче, че брашното от лимец ще изисква малко по-продължително месене поради по-ниското си съдържание на глутен.
Не на последно място, лимецът е много и приятен на вкус.
Опитайте се да го включвате по-често във вашето ежедневно меню и резултатът няма да закъснее. 🙂
2 Responses