Здравословният начин на живот става все по-голям приоритет за мнозина. Хората все повече обръщат внимание на етикетите на различните продукти в супермаркетите. Освен съдържанието на калории е важно да четем и всички останали компоненти използвани за направата на дадено изделие. Пазарът е залят от множество и разнообразни стоки, рекламите ни атакуват от всеки ъгъл, затова е важно да се информираме и да подбираме най-добрите и най-здравословни продукти за нас и нашето семейство.
Затова днес ще поговорим повече за палмовото масло и ефекта му върху нашето здраве. Добива се от палмата Еlaeis guineensis, която се среща главно в Африка, Южна Америка и Югоизточна Азия. Естественото състояние на маслото е полутвърдо и се нарича палмов стеарин, а течното състояние – палмово олио. Днес най-големите прозводители са Индонезия и Малайзия. Там именно са изградени и най-големите плантации с маслодайни палми, които осигуряват 80% от добива в световен мащаб. Това обаче води до унищожаването на флората в тези региони, а дори и на фауната – има сведения, че някои видове орангутани вече са застрашени от изчезване.
Палмовото масло е евтин продукт в сравнение със слънчогледовото или кокосовото масло. Прилага се широко в хранително-вкусовата промишленост – при направата на сладки, сладолед, супи, салати, хлебни изделия, сирене и др. Добавя се дори и към други масла, за да може да се постигне по-ниска цена на крайния продукт. Друга широка употреба на това масло е в козметичната индустрия, фармацията и дори в автогоривата. Има жълто оранжев цвят и хората оприличават вкуса му като вкуса на тиква или морков.
Противоречиви са мненията за ползата на палмовото масло/олио – има учени, които го определят като полезно, а други категорично го отричат.
За съжаление се откриват все повече доказтелства сочещи за вредата от използването му. В палмовото масло се съдържат наситени мастни киселини, които не могат да се преработят от организма ни и водят до влошаване на холестерола, до проблеми със сърдечно-съдовата система, до напълняване. Дори палмовото масло преминало през термична обработка може да се счича за канцерогенно. Нашето тяло не може да изхвърли напълно тази мазнина и това води до запушване на артерии, което от своя страна води до инфаркт и инсулт. Причината е, че температурата на топене на палмовото масло (над 50 градуса) е по-висока от температурата на човека. Затова трябва доста да се внимава с консумацията на тази мазнина като или се намали или напълно се изключи от нашето меню.
Ако обърнете внимание следващия път на етикетите в магазина ще видите, че почти не може да откриете бисквити, шоколади, вафли, солети, торти и др. без съставката палмово масло/мазнина. Най-добрият начин да намалите консумацията на палмово масло е като сами си приготвяте храната и внимателно подбирате всички съставки.
За да ви помогнем, сме ви приготвили една рецепта за дмашен течен шоколад с фъстъчено масло. Вкусна добавка към палачинки, бухти, или просто намазан на филия. БЕЗ палмово масло, БЕЗ консерванти, БЕЗ добавена захар. Рецептата ще откриете като кликнете върху снимката отляво.
One Response